Zabezpieczenie fontanny ogrodowej przed zimą

Zabezpieczenie fontanny ogrodowej przed zimą
Jak przygotować ogród na zimę? Jak zabezpieczyć fontannę ogrodową na czas zimy? W tym krótkim wpisie dowiesz się, co należy zrobić, aby fontanna ogrodowa przetrwała wiele sezonów, nie tracąc swoich walorów estetycznych.

Zima jest niemałym wyzwaniem dla naszego ogrodu. Zwłaszcza dla małej architektury ogrodowej. Duże skoki temperatur, zalegający śnieg, wiatr i mróz mogą mieć negatywny wpływ na fontanny ogrodowe. Warto więc je zabezpieczyć na czas zimy, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem w sezonie wiosenno letnim.

Wstępne przygotowanie

Przygotowując fontannę na zimę nie można zapomnieć o uprzątnięciu jej najbliższego otoczenia. Oprócz spadających na kamień liści, które nie usuwane mogą gnić i powodować nieestetyczne przebarwienia, największym zagrożeniem są sąsiadujące z fontanną stare drzewa. Należy przyjrzeć się ich gałęziom i zdecydować o ich ewentualnym przycięciu, ponieważ pod wpływem silnych jesiennych wichur i zalegającego później śniegu, mogą one spaść na ogrodowe dekoracje, poważnie je uszkadzając.

Zabezpieczanie przed zamarzającą wodą

Szczególnie negatywny wpływ na wyroby kamienne i betonowe mają szkodliwe warunki atmosferyczne. Ujemne temperatury powodują zamarzanie wody zalegającej w naturalnych porach i szczelinach kamienia. Woda, zwiększając pod wpływem mrozu swoją objętość, powoduje mikropęknięcia powierzchni, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń, obniżając walory estetyczne fontanny. Aby tego uniknąć, należy przed pierwszym mrozem bezwzględnie usunąć wodę ze wszystkich mis fontanny. Jeśli fontanna posiada spust wody, należy z jej pomocą pozbyć się wody, jeśli nie ma spustu, trzeba usunąć wodę ręcznie pamiętając, aby pozbyć się wody całkowicie.  Niewielkie elementy fontanny można rozebrać i  na czas zimy przenieść w suche miejsce, na przykład do garażu, czy altany, a w przypadku większych fontann zaleca się przykrycie całości folią tak, aby woda nie dostała się do żadnej z mis. To bardzo ważne, ponieważ zalegająca woda pod wpływem mrozu może doprowadzić do pęknięcia powierzchni.

Czyszczenie i impregnacja

Ponieważ fontanny ogrodowe z  betonu architektonicznego stoją na zewnątrz, narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. Między innymi biologicznych, takich jak pleśnie, porosty, czy glony.  Dodatkowo narażone są na zanieczyszczenia powietrza. Na fontannie mozna zauważyć nieestetyczne zielone lub szare naloty. Jest to zupełnie naturalne zjawisko i da się temu łatwo zaradzić. Przygotowując fontannę na sezon zimowy, warto ją najpierw wyczyścić, używając myjki ciśnieniowej, odkurzacza parowego, lub zwykłej szczotki ryżowej. Po umyciu warto zastosować specjalny impregnat do kamienia, aby uchronić powierzchnię przed ponownym zabrudzeniem i dłużej cieszyć się jej pięknym wyglądem. Ponieważ po czasie dzialanie impregnatu słabnie, zaleca się powtarzanie tej czynności średnio raz na rok.