Ogród w stylu nowoczesnym

Ogród w stylu nowoczesnym
Ogród nowoczesny jest uzupełnieniem nowoczesnego domu. Musi w nim panować w ład, porządek, estetyka i harmonia. Charakterystyczne są proste, wyraziste formy geometryczne, takie jak prostokąty, trójkąty, koła, czy kwadraty oraz nowoczesne rozwiązania dekoratorskie.

Ogród nowoczesny jest uzupełnieniem domu, dlatego musi w nim panować w ład, porządek, estetyka i harmonia. Charakterystyczne są proste, wyraziste formy geometryczne (prostokąty, trójkąty, koła, kwadraty) i nowoczesne rozwiązania dekoratorskie.

Geometryczne formy

Elegancko przystrzyżone żywopłoty, równe linie ścieżek i chodników, a także murki oporowe nawiązujące do architektury budynku to elementy, które cechują dobrze skomponowany ogród w stylu nowoczesnym. W takiej przestrzeni zazwyczaj iglaste krzewy przycina się na kształt stożków lub kul, a na trawnikach rozsiane są okrągłe lub prostokątne, drewniane podesty i tarasy wypoczynkowe. Żwirowe placyki oraz powtarzalne akcenty dekoracyjne w postaci prostych donic, nowoczesnych rzeźb, bądź kul ogrodowych.

Ważną rolę odgrywają w takim ogrodzie wygodne i komfortowe meble, pasujące do architektury budynku. W ogrodzie nowoczesnym dominują granit, metal, drewno, stal, aluminium i szkło, a także surowy beton. Nie ma tu natomiast miejsca na rustykalne detale, romantyczne ozdoby czy misternie wykonane, wiklinowe plecionki.

Rośliny w ogrodzie nowoczesnym

Nie ma tu feeri barw. Dominuje powściągliwość w doborze gatunków oraz oszczędna kolorystyka. Nie ma mowy o przypadkowości i romantycznym chaosie. Wszystkie rośliny są starannie dobrane i posiadają z góry ustalone miejsce.

Z założenia ogród ma służyć wypoczynkowi, nie powinien więc sprawiać właścicielom kłopotów, dlatego rezygnuje się z sadzenia w nim delikatnych i wrażliwych gatunków wymagających ciągłej opieki oraz tworzenia rozległych trawników, czy rabat kwiatowych.

Większość nasadzeń znajduje się na obrzeżach ogrodu, tworząc ramę dla trawnika i kącika wypoczynkowego. Ze względu na oszczędność w doborze gatunków, rośliny posadzone w ogrodzie powinny dobrze się rozrastać i krzewić, tworząc zwarte, ozdobne plamy zielni lub jednolitych barw - najlepiej gatunki zimozielone, ozdobne przez cały rok.

Woda i światło

W ogrodzie nowoczesnym poza geometrycznymi bryłami, nieskomplikowanymi roślinami i trawnikiem, często występuje również woda. Zbiorniki również mają oszczędną, prostą i geometryczną formę. Woda może wypływać w postaci strumienia z fontanny w kształcie kuli lub sześcianu, bądź tworzyć rodzaj ściany wodnej, strumyka zamkniętego w prostych ramach, czy oczka wodnego o geometrycznym kształcie.

Z uwagi na fakt, że ogrodzie nowoczesnym nie ma zbyt wielu dekoracji, ważną rolę odgrywa w nim też oświetlenie. Umiejętnie wkomponowane w otoczenie, podkreśla dyskretnie kształt roślin, a także  detale architektoniczne, ogrodowe konstrukcje, obrzeża ścieżek, czy zbiorniki wodne.