Pagody japońskie- 7 rzeczy, których jeszcze o nich nie wiesz

Pagody japońskie- 7 rzeczy, których jeszcze o nich nie wiesz
Kamienne latarnie, jako dzieła sztuki Dalekiego Wschodu są nieodłącznymi elementami ogrodów japońskich. Najbardziej charakterystyczną wśród nich jest pagoda - skąd pochodzą, czym się różnią i co symbolizuje poszczególna liczba ich pięter?


Pagody – miniaturowe świątynie w japońskim ogrodzie

Najbardziej charakterystycznym elementem w architekturze japońskiego ogrodu są kamienne lub drewniane pagody. Te miniatury buddyjskich świątyń w symboliczny sposób podkreślają podstawową funkcję, jaką pełni japoński ogród – miejsca kontemplacji, duchowego wyciszenia, pomostu między światem przyrody a światem ducha. Pagoda symbolizuje ścieżkę do zwiększonej świadomości i zwiększonej percepcji. Jest to najbardziej pomyślny symbol, wypełniony mądrością, pokojem i harmonią.


Japońskie pagody – buddyjska tradycja

Tradycyjne pagody to wielokondygnacyjne buddyjskie budowle sakralne w kształcie wieży o nieparzystej liczbie pięter. Budowane były z kamienia, cegieł lub drewna, zwykle na planie kwadratu, foremnego sześciokąta lub ośmiokąta. Każda z kondygnacji zwieńczona była dachem wywiniętym ku górze, charakterystycznym dla architektury chińskiej.

Tradycyjne pagody spotykamy w całej wschodniej i południowo-wschodniej Azji, wszędzie tam, gdzie buddyzm należy do wiodących religii. Mamy więc m.in. pagody indyjskie, chińskie, pagody japońskie, wietnamskie i tajskie.Skąd pochodzą pagody

Konstrukcja pagody pochodzi od stupy - pamiątkowego pomnika, relikwiarza w kształcie półkuli lub kopuły z iglastym zwieńczeniem. Wywodzi się ze starożytnych Indii, kolebki religii buddyjskiej. Konstrukcja z czasem stawała się coraz bardziej wydłużona i cylindryczna, aż przybrała kształt wieży. Swoim kształtem symbolizowała święte góry. Służyła jako miejsce spoczynku relikwii i szczątków świętych i królów.

Stupy, a późnij pagody ewoluowały w kilka różnych form charakterystycznych dla różnych regionów Azji. W Chinach zrodziły unikatową podziemną strukturę zwaną „jaskinią smoka”. Składała się ona z pokoju obłożonego cegłą lub kamieniem i często zdobionego malowidłami, gdzie umieszczano relikwiarz i przedmioty pogrzebowe. Układano je w kilku pojemnikach, jeden wewnątrz drugiego, gdzie największy stawał się podstawą a później cokołem pagody.

 

Gdzie znajdziemy tradycyjne pagody

Wraz ze rozwojem handlu i rozpowszechnianiem się buddyjskich misji, następował proces tzw. indianizacji innych regionów Azji. Praktyki buddyzmu zdominowały południowo-wschodnią część kontynentu azjatyckiego. Jego symbolika została wchłonięta przez lokalne kultury. Tym sposobem pagody zawędrowały do Birmy Tajlandii, Kambodży i Laosu, gdzie pagoda przybrała kształt piramidalny lub stożkowy. W Chinach, Korei i Japonii przekształciła się w wielopiętrową wieżę, która stanowi najbardziej znaną formę pagody. Najwyższe budowle mają nawet 15 pięter.

 

Pagody japońskie – pięć pięter do wieczności

Pagody japońskie przybrały formę wysokiej wieży. Składa się ona z nieparzystej liczby powtarzających się pięter, malejących w regularnych proporcjach. W pagodzie pięciopiętrowej, każde piętro symbolizuje jeden z pięciu żywiołów: ziemię, wodę, ogień, wiatr i pustkę (niebo). 7 pięter pagody symbolizuje 7 skarbów buddyzmu i 7 północnych gwiazd. 9-poziomowa pagoda jest holistycznym symbolem wszystkich cech, które trzeba spełnić, by odnieść sukces w życiu szkolnym i zawodowym.

Każde piętro we wschodnioazjatyckiej pagodzie ma swoją własną, wystającą w kształcie klamry linię dachu, a cała konstrukcja jest ograniczona masztem i dyskami.

Pagody są zwykle wykonane z drewna, cegły lub kamienia. Budowane są wokół centralnej klatki schodowej. Ze względu na symboliczne funkcje – miały odpędzić pecha i zapobiegać klęskom żywiołowym - często mają bardzo mało użyteczną przestrzeń wewnątrz.

 

Miniaturowe pagody – dekoracja i akumulator mocy

W europejskiej architekturze ogrodowej pagody pojawiły się w XIX wieku wraz z odkrywaniem Japonii i Chin przez Europejczyków. Towarzyszyła temu fascynacja kulturą i moda na Daleki Wschód.

Swój wielki triumf pagody święcą obecnie na fali nowej fascynacji filozofią i kulturą wschodu. Są jednymi z najchętniej wykorzystywany obiektów w architekturze wnętrz i ogrodów inspirowanej zasadami feng shui. Zgodnie z nimi, pagody są źródłem wielkiej energii i rewitalizacji. Tworzą lepsze otoczenie biznesu i perspektywy pracy. Mają moc, by przywrócić czujność i inteligencję do pracujących umysłów. Mogą przemieniać złą energię w dobre chi. Pagody stanowią wspaniały podarunek dla tych, którzy są w szkole lub szukają wyższego wykształcenia.

 

Pagody w polskich ogrodach

Pagody są również używane do pomocy chorym, ponieważ uważa się, że mają zdolność absorbowania negatywnego chi. Są również cenione przez przedsiębiorców ze względu na to, że możliwość dzielenia się darem staranności i równowagi. Przynoszą dobrą reputację.

Japońskie ogrody zaaranżowane wokół polskich domów chętnie wykorzystują motyw pagody. Ze względu na oszczędność miejsca, wieżyczki w kształcie świątyni mają zwykle miniaturowe rozmiary. Japońskie pagody ogrodowe to zazwyczaj kamienne budowle, donice, fontanny i latarnie. Rzadziej kształt pagody przyjmują drewniane ogrodowe altanki, wiaty i „świątynie dumania”.Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera aby otrzymywać informacje o promocjach, nowościach i kodach rabatowych.