Ogród japoński – 5 kroków do harmonii z naturą

Ogród japoński – 5 kroków do harmonii z naturą
Ogrody japońskie charakteryzuje prostota i elegancja. Podkreślają harmonijne piękno natury, służą kontemplacji i dążeniu do równowagi. Namiastkę ogrodu w japońskim stylu możemy stworzyć również w Polskich realiach: w przydomowym ogrodzie albo na zielonym tarasie.


Ogród japoński – sanktuarium i naturalny azyl

Projekty japońskich ogrodów odtwarzają w mniejszej skali symboliczny krajobraz Japonii: góry, wyspy, rzeki i łagodne zatoki. Japońska sztuka aranżacji krajobrazu czerpie z religijnego kultu przyrody. Ma on swoje korzenie zarówno w shintoizmie, jak i nałożonych na niego naukach buddyzmu. Przyroda traktowana jest jako sposób boskiego, czystego istnienia. Szacunek człowieka wobec świata bierze się z przekonania, że jest on podległy jej prawom.

Relacja jedności człowieka z naturą jest jednym z najważniejszych wyróżników japońskiej kultury. Łączy podziw dla jej wzniosłości i potęgi z zaufaniem. Natura jest nie tylko podstawowym źródłem przeżyć estetycznych, lecz także miejscem poznania i doświadczenia siebie w świecie.

Japoński ogród w sposób symboliczny ją odwzorowuje: jej odwieczną równowagę, przemijanie i zarazem trwanie oraz dopełniające się przeciwieństwa. Wykorzystuje kontrastowe zestawienia: światła i cienia lub kamienia i wody. Jednocześnie tworzy wydzieloną, zamkniętą przestrzeń, rodzaj duchowego sanktuarium, którego harmonijną częścią jest japoński dom.

 

Woda w ogrodzie japońskim

Zarówno w symbolice Zachodu jak i Wchodu woda symbolizuje życie: początek, ruch, zdrowie i przemijanie. Wody płynące są znakiem ciągłości i ciągłej zmiany. Woda stojąca jest lustrem, znakiem wejrzenia w siebie, a także oczyszczenia i odrodzenia.

Woda w japońskim ogrodzie jest jednym z najważniejszych elementów. Może przybrać formę szemrzącego strumienia, fontanny albo oczka wodnego. W większych ogrodach tworzy wielopoziomowe kaskady, spływające po naturalnych skałach, albo specjalnie przygotowanych rynnach z kamieni i drewna. W mniejszej skali – pojawia się jako kamienna misa wypełniona wodą, albo maleńka kamienna fontanna.

Płynąca woda wprowadza do japońskiego ogrodu ruch i ciągłość. Tworzy też naturalną muzykę tego miejsca – dźwięki sprzyjające wypoczynkowi i zadumie.

 

Kamień - skaliste góry i łagodne wyspy

Przeciwieństwem wody jest kamień, czyli niezmienność, trwałość i siła. Kamień w japońskim ogrodzie powinien mieć naturalną barwę, kształt i fakturę. Szczególnie twórczo można go wykorzystać tam, gdzie występują nierówności terenu i naturalne wzniesienia. Nieociosane głazy w naturalny sposób stanowią wówczas podstawę pionowego, piętrowego układu ogrodu. Imitują majestatyczne, skaliste góry.

W suchych japońskich ogrodach kamień i woda stają się jednym. Ich podstawą są żwirowe rzeki, jeziora i miniaturowe morza. Projektuje i stylizuje się je w taki sposób, by ich starannie wygrabiona powierzchnia tworzyła złudzenie lustra wody, które marszczy się i porusza pod wpływem podmuchów wiatru lub morskiej fali. Ułożone na żwirowych jeziorach masywne głazy stanowią wyspy, o które rozbijają się wyimaginowane fale.

Inne wykorzystanie kamieni w ogrodzie japońskim wiąże się z kompozycjami z otaczającą je roślinnością. Omszałe kamienie pośród rozbujałej zieleni symbolizują trwałość, naturalną siłę, która opiera się nawet czasowi.

Kamień jest również tworzywem, z którego wykonuje się elementy małej architektury i dekoracje ogrodowe: latarnie, pagody, misy. Postarzane, pokryte nalotem wilgoci lub mchem, kierują myśli ku przeszłości i wieczności. Przypominają o tym, co jest trwałe i ważne.

 


Asymetria w architekturze i roślinności

Charakterystyczną cechą japońskiego ogrodu jest asymetria i nieregularność. To kolejny przejaw hołdu dla natury, która w japońskim krajobrazie jest właśnie asymetryczna i zmienna. W linii wzgórz i wybrzeży trudno jest przecież odnaleźć powtarzające się wzory. Ścieżki swobodnie się wiją, a zbiorniki wodne mają nieregularne brzegi.

Efekt ten uzyskiwany jest poprzez bardzo staranne kształtowanie przestrzeni: asymetrycznych budowli mieszkalnych i ogrodowych (altanek, domków), założeń skalnych – koniecznie złożonych z nieparzystej liczby elementów, a wreszcie roślin.

 

Rośliny w japońskim ogrodzie

Asymetria i nieregularność widoczna jest m.in. w sposobach nasadzenia i ukształtowania roślin. Formować można rośliny ogrodowe - np. sosny drobnokwiatowe, japońskie lub sosny czarne, a także rośliny doniczkowe – fikusy lub miniaturowe drzewka bonsai.

Projektanci ogrodów w japońskim stylu wykorzystują przede wszystkim rośliny zielone: drzewa i krzewy o zbliżonej barwie – wspomniane sosny, a także bukszpan i ostrokrzew. Zieloną mozaikę uzupełniają trawy i mchy. Zielone kompozycje zestawione z roślin o rozmaitych kształtach i fakturach liści przełamywane są wprowadzeniem rzadkich, barwnych elementów. Mogą to być drzewa i krzewy, które obsypują się kwiatami na wiosnę jak wiśnie, azalie czy magnolie, albo zmieniają kolory liści na intensywne czerwienie i brązy jak klon japoński czy grab sercowaty. 

Kiedy po ciężkim dniu wracasz z pracy do domu, szukasz wytchnienia, odpoczynku, miejsca by się zatrzymać i ukoić myśli. Ogród w japońskim stylu doskonale może przenieść Cię z przepychu, gorączki i hałasu miasta do świata natury i kontemplacji.

Wbrew pozorom, założenie ogrodu japońskiego w Polsce nie musi wcale przysparzać wielu trudności – we wszystkie niezbędne elementy można zaopatrzyć się w naszym sklepie Cadekor.

Lampy i pagody japońskie

Krzewy i drzewa formowane


Zapraszamy!

 

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera aby otrzymywać informacje o promocjach, nowościach i kodach rabatowych.