4 rodzaje fontann, które zmienią oblicze Twojego ogrodu

4 rodzaje fontann, które zmienią oblicze Twojego ogrodu
Piękny, zadbany ogród jest wizytówką każdego domu. A jak uczynić go wyjątkowym miejscem? Na wiele sposobów - nawet najskromniejsza dekoracja może znacząco odmienić wygląd Twojego ogrodu i sprawić, że będziesz stale uciekać myślami do wypoczynku w Twoim zielonym zakątku.Wśród dekoracji ogrodowych przodują ozdoby wodne – fontanny.


Fontanno, miła dla oka, miła dla ucha...

Fontanny zdobyły uznanie wielu, nie bez powodu - ludzie przywiązują wagę nie tylko do roślinności, ale też wody. Wszystko to za sprawą jej delikatnego szumu, który może ukoić nawet najbardziej zszargane nerwy. Ruch wody wprowadza do ogrodu życie, zapewnia niezwykłe wrażenia wizualne, dodaje wykwintności otoczeniu oraz poprawia mikroklimat. Jej walory są najbardziej doceniane latem – w upalne dni dodaje ochłody i rześkości.

Już od wieków przepływającej wodzie nadaje się szczególne znaczenie - według chińskiej sztuki feng shui woda wprowadza i kumuluje dobrą energię dla mieszkańców domu, symbolizuje bogactwo. Nie bez powodu: w dosłownym tłumaczeniu feng shui - oznacza: "woda i wiatr", ponieważ wiatr i woda kształtują krajobraz i symbolizują przepływ energii. Zgodnie z tą sztuką aranżacji zaleca się dodać do swojego otoczenia jak najwięcej elementów związanych z wodą – można zacząć od instalacji fontanny przed domem. Fontanna powinna być uruchomiona cały czas, aby zapobiec stagnacji wody, która powiązana jest z kumulacją złej energii.
Fontanna, niezależnie od tego, czy tworzy wysoki pióropusz wodny czy też niewielki, bulgoczący strumień, zdobi przestrzeń w ogrodzie i nadaje jej charakteru.

W zestawieniu z oczkiem wodnym, popularną wodną dekoracją ogrodową, fontanna wygrywa dwoma punktami: przepływająca przez nią woda jest ciągle w ruchu, dzięki czemu ilość wylęgających się komarów w okresie letnim jest znacznie mniejsza. Zminimalizowany jest również problem rozrastania się glonów, gdyż woda jest lepiej natleniona.

Mamy również dobrą wiadomość dla miłośników ptaków: ogrody z fontannami są stałym domem dla wielu naszych skrzydlatych przyjaciół, którzy mając pod dostatkiem wody w tym dużym, dostojnym „poidełku” decydują się założyć gniazda w pobliżu. Fontanna ogrodowa staje się wówczas nie tylko wielkim pojnikiem, ale i wanną dla co bardziej psotnych okazów.Jaką fontannę wybrać?

Posiadanie fontanny, wbrew pozorom, nie jest uciążliwe. Najwięcej obaw pojawia się podczas wyboru fontanny: gdzie ją ustawić oraz czy będzie dopasowana do stylu naszego ogrodu.

Następny etap to zakup fontanny oraz odpowiednich urządzeń do niej – w tej kwestii poradą służymy my, w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Jeszcze tylko montaż fontanny i można już podziwiać oraz czerpać przyjemność z nowego nabytku.

Różnorodność form fontann ogrodowych pozwala na dostosowanie ich praktycznie do każdego stylu otoczenia i na każdym terenie. Fontanny są rozwiązaniem nie tylko dla posiadaczy ogrodów przy domu, ale również można je instalować na tarasach, a nawet na balkonach, mając tylko na uwadze ich rozmiary. Nasze fontanny są montowane również we wnętrzach: w eleganckim holu domu weselnego lub hotelu, jako centralny punkt restauracji czy kawiarni, a także w domach urządzonych w stylu klasycznym – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!


1. Fontanna w oczku wodnym

Nasze fontanny mają obieg zamknięty, co oznacza, że nie trzeba do nich doprowadzać wody – pompka z filtrem w jednej obudowie, prąd zasilający pompę i woda wlana już do fontanny, to wszystko, czego fontanna potrzebuje! Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się już oczko wodne, wykorzystajmy je – wodotrysk z pięknej rzeźby, spływający do stawka nada mu wyjątkowy charakter. Fontanna może wówczas pobierać wodę bezpośrednio z powierzchni oczka.

W ofercie sklepu Cadekor są figury przelewające wodę – są to odlewy z wysokiej jakości mieszanki betonu architektonicznego, przedstawiające nie tylko figury geometryczne, ale i postacie czy zwierzęta. Figury te są skonstruowane specjalnie do oczek wodnych – w wodzie ustawiamy na stabilnym podłożu postument dołączony do figury, który jest jednocześnie miejscem umieszczenia pompki wodnej. Na postumencie będzie znajdować się nasza figura, z której będzie tryskać łagodnym strumieniem woda wprost do oczka wodnego.

2. Fontanna wolnostojąca

Fontanny ogrodowe wolnostojące są doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich ogrodów, w których nie ma miejsca na oczko wodne. Te wielkogabarytowe, o wadze kilku ton pełnią funkcję reprezentacyjną i są główną ozdobą parków, hoteli, budynków użyteczności publicznej, a także przynależących do nich zielonych terenów.

Fontannę należy ustawić na stabilnym podłożu, w miejscu, do którego można doprowadzić zewnętrzne źródło prądu. Można ją postawić bezpośrednio na trawniku, na specjalnie przygotowanym miejscu wyłożonym kostką brukową, a także pośrodku klombu kwiatowego – sposobów aranżacji jest bardzo wiele. My zalecamy podłoże wyłożone kostką brukową lub kamieniem ozdobnym, ze względu na tryskającą wodę - w zależności od mocy użytej pompki niewielka część wody może tryskać poza misę fontanny, przyczyniając się do tworzenia się błota wokół jej podstawy.

Fontanna wolnostojąca składa się najczęściej z podstawy, różnej ilości mis oraz figurki wieńczącej czubek. W podstawie znajduje się miejsce na umieszczenie pompki wodnej – jest to tak przemyślane, że zarówno pompka jak i kabel zasilający są estetycznie ukryte.

3. Fontanna dościenna

Rozwiązanie to sprawdzi się nawet w przypadku niewielkich ogrodów czy tarasów. Wodopój daje nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale jest także bardzo funkcjonalny, gdyż może służyć jako miejsce do opłukania rąk.

Najczęściej jest to płyta z ozdobnym elementem, z którego tryska strumień, połączona z misą gromadzącą wodę. Obudowa przyściennego ujęcia wody jest instalowana na murze lub ścianie domu. Można ją podłączyć do istniejącego ujęcia wody lub stworzyć obieg zamknięty.

Ten typ fontann kojarzy się nam wszystkim ze starymi, romantycznymi ogrodami – najpiękniej prezentują się one na murze, porośniętym obficie pnączem.
4. Kaskada wodna

Woda przelewająca się przez kolejne piętra pieni się i szumi, sprawiając, że ogród nabiera dynamiki i ciekawego charakteru.

Fontanna kaskadowa najlepiej spełnia swoją funkcję w miejscach, gdzie odgłosy ulicy i miejski zgiełk w pobliżu działki utrudniają relaks i odpoczynek.

Ten typ fontanny jest najbardziej zbliżony do naturalnych strumieni kształtowanych przez przyrodę – z pewnością fauna zamieszkująca Twój ogród pokocha ten nowy element ogrodu.Fontanna w ogrodzie to nie tylko atrakcyjny element dekoracyjny, ale również miejsce do relaksu i wyciszenia się. Jednocześnie jeśli znudzi nam się szum wody lub stanie się on irytujący, wyłączając pompkę wodną, w momencie odzyskujemy ciszę.


Korzyści z posiadania fontanny w ogrodzie są niezaprzeczalne. Wbrew pozorom, jej montaż nie musi wcale przysparzać wielu trudności – we wszystkie niezbędne elementy można zaopatrzyć się w naszym sklepie Cadekor.

Zapraszamy!
Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera aby otrzymywać informacje o promocjach, nowościach i kodach rabatowych.